top of page

Patroni

​

​

Naszymi szczególnymi orÄ™downikami sÄ… Å›wiÄ™ty Tarsycjusz - akolita, mÄ™czennik; oraz Å›wiÄ™ty Jan Bosko - kapÅ‚an, wychowawca mÅ‚odzieży mÄ™skiej, zwÅ‚aszcza tej trudnej mÅ‚odzieży. Podczas naszej formacji pragniemy modlić siÄ™ za ich przyczynÄ…, jak również ich naÅ›ladować.

Czytanie Słowa Bożego

​

​

Starsi ministranci podczas swojej formacji przygotowujÄ… siÄ™ do posÅ‚ugi lektorskiej, aby z jednej strony wsÅ‚uchiwać siÄ™ w SÅ‚owo Boże, a z drugiej strony by nim żyć na codzieÅ„. Wezwanie to szczególnie wybrzmiaÅ‚o w ostatnim czasie w encyklice Lumen Fidei papieża Franciszka.

Króluj nam Chryste!

​

​

Jednym z elementów naszej formacji jest lektura miesięcznika "Króluj nam Chryste", która otrzymujemy darmowo na zbiórkach od naszego księdza opiekuna.

FORMACJA

Kandydaci

​

​

To pierwszy etap formacji trwający mniej więcej rok czasu. Kandydatem staje się chłopak od momentu otrzymania swojego stroju, aż do otrzymania kołnierza. Głównym celem formacji kandydatów jest zapoznanie się ze służbą oraz podstawową strukturą liturgii Eucharystii.

Ministranci młodsi i starsi

​

​

Ministrantem zostaje kandydat podczas uroczystej Mszy św. z okazji wspomnienia św. Tarsycjusza lub św. Jana Bosko - patronów ministrantów. Szczególnym znakiem zewnętrznym młodszych jest kołnierz, starszych zaś czarna sutanka. Głównym celem formacji jest pogłębienie świadomości przeżywania Eucharystii oraz wprowadzanie w trudniejsze posługi m.in. również w posługę ministranta Słowa Bożego.

Animatorzy

​

​

Animatorami stają się ci spośród ministrantów, którzy wybrani przez księdza opiekuna, kończą specialny kurs diecezjalny. Formacja animatorów regulowana jest przez duszpasterza archidiecezjalnego. Głównym zadaniem animatorów jest pomoc księdzu opiekunowi w formowaniu młodszych ministrantów, pogłębiona formacja własna oraz szczególne świadectwo życia.

bottom of page